• Zagadnienia związane ze suszeniem.

To, jak długo drewno musi być suszone ( poprawna nazwa "sezonowane" )  zależy od gatunku drewna, czasu ścinki, a także od sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna oraz im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Przykładowo dla drewna dębowego optymalny czas jego schnięcia wynosi około trzech lat.

Drewno małowymiarowe schnie szybciej. Im bardziej jest ono pocięte i porozszczepiane tym większa staje się jego powierzchnia całkowita, co umożliwia o wiele szybsze odparowywanie wody oraz ułatwia proces schnięcia. Natomiast nierozszczepione drewno schnie znacznie wolniej.

  • Porady odnośnie składowania drewna.

Drewno opałowe należy składować w suchym miejscu o dobrej wentylacji, a jego stos należy chronić przed opadami atmosferycznymi odpowiednim zadaszeniem. Polana należy także układać na podkładzie izolacyjnym, zapobiega to procesowi gnicia oraz jednocześnie zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.  

Poniżej prezentujemy kilka konstrukcji umożliwiających właściwe składowanie drewna kominkowego :

DREWUTNIE. Są to wolnostojące szopy, najczęsciej wykonane z drewna. Powinny one posiadać ażurowe ściany zapewniające dostateczny przewiew. W drewutni układać możemy zarówno drewno w rzędach jak też wstawiać drewno na paletach, a także możemy w niej przechowywać niezbędne narzędzia.

  

WIATY. To proste, więc i tańsze konstrukcje w postaci zadaszenia chroniącego przed deszczem. Szczególnie polecane gdy przechowujemy drewno na skrzyniopaletach. Ściany boczne takiej wiaty możemy częściowo lub całkowicie wypełnić tzw. angielską kratownicą. 

  

OKAPY. Można tutaj wykorzystać wysunięty dach budynku lub specjalnie zamontować przyścienny okap, wsparty z drugiej strony na filarach. Ważna jest tutaj reguła aby była to południowa ściana budynku. Wtedy drewno intensywnie nagrzewane przez słońce oraz ciepło od ściany schnie znacznie szybciej.