Na zdjęciach poniżej :
przykłady różnych
konstrukcji kominkowych.

Poniżej znajdziesz nieco praktycznych porad dotyczących eksploatacji kominka, oraz pewne informacje jak można rozwiązać niektóre z częściej spotykanych problemów.

  • Podstawowe rady dla początkujących :

Kominek ma znacznie większe wymagania od zwykłego pieca, dlatego tak bardzo istotny jest zakup odpowiedniego gatunku drewna - specjalnie przeznaczonego do tego celu. Pamietajmy też że w kominku należy palić tylko drewnem suchym. Dzięki temu będzie miało ono wysoką wartość opałową, a przy tym unikniemy dużej ilości sadzy i wilgości, osadzających się w przewodzie kominowym. Ponadto aby osiągnąć optymalną wydajność grzewczą nasz kominek powinien mieć zapewniony zarówno odpowiedni nawiew świeżego powietrza jak też i sprawne odprowadzanie produktów spalania na zewnątrz. Wystarczy popatrzeć na kolor unoszącego się z naszego komina dymu: ciemny i gęsty oznacza niekompletne spalanie, wyrzucanie niedopalonych cząsteczek wraz z parą. Z tego powodu nie należy bagatelizować regularnego czyszczenia komina - przy intensywnym paleniu nawet kilka razy w roku. Zaniedbanie tej czynności nie tylko obniża wydajność kominka ale też zagraża zapaleniem sadzy w przewodzie dymnym. Początkujący użytkownik powinien też wiedzieć o zjawisku "zimnego komina", jest to pozorne osłabienie ciągu w trakcie rozpalania wychłodzonego kominka. Wynika ono z faktu że jeszcze nie działa w pełni termograwitacja, a więc chwilowo zimny przewód kominowy nie wspomaga wypływu spalin. Jednakże gdy cała reszta działa w porządku to ten problem znika całkowicie po kilkunastu minutach palenia. Podczas rozpalania w kominku należy też pamiętać aby całkowicie otworzyć przepustnicę dopływu powietrza w kanale nawiewnym lub szyber przy wylocie spalin z kominka. Kolejna uwaga : w konstrukcjach z wkładem kominkowym nie dokładamy drewna zmarzniętego, ponieważ może to spowodować pęknięcie wkładu. Optymalnym rozwiązaniem jest wcześniej ogrzany do temperatury pokojowej podręczny zapas opału, dogodnie zlokalizowany gdzieś w pobliżu kominka. Estetycznym i bezpiecznym rozwiązaniem są tutaj specjalne stojaki na drewno, a kilka zdjęć tego typu konstrukcji znajdziesz na naszej stronie pod zakładką "Cechy decydujące".

  • Gdy w naszym kominku pali się słabo :

Jednym z częstych powodów że ogień przygasa i nie chce się porządnie rozpalić jest zbyt słaby nawiew, który nie zapewnia dopływu wystarczającej ilości powietrza do podtrzymania procesu spalania. Łatwo to sprawdzić uchylając okno lub drzwi na zewnątrz - gdy nie zauważymy poprawy to przyczyn trzeba szukać gdzie indziej (na przykład w nadmiernej wilgotności drewna lub niesprawnym kominie). Jeśli jednak okaże się że brak ciągu wynika ze zbyt małej ilości powietrza to zaleca się wyposażenie pomieszczenia w dodatkowe urządzenia, choćby takie jak dostepne w handlu nawietrzaki lub nawiewniki ścienne. Wygodnym i bardzo skutecznym rozwiązaniem są tutaj specjalne instalacje wbudowane w strukturę budynku, które doprowadzają powietrze jak najbliżej paleniska lub bezpośrednio pod nie. Taką kostrukcję dobrze jest uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, na etapie tworzenia projektu - kiedy to podejmujemy decyzję o przyszłej lokalizacji naszego kominka. Instalacja tego rodzaju to ukryty w podłodze kanał nawiewny o regulowanym przepływie. Natomiast w budynku już użytkowanym taki kanał można zamontować pod stropem piwnicy, a jeśli jej nie ma - nawet bezpośrednio na podłodze, wzdłuż ściany naszego pomieszczenia z kominkiem.

  • Gdy mamy problem z niesprawnym kominem :

Może istnieć kilka przyczyn konstrukcyjnych że nasz komin nie jest w stanie zapewnić wystarczającego ciągu, oraz nie może skutecznie odprowadzić produktów spalania na zewnątrz. I tak przede wszystkim komin nie może być zbyt niski. Niestety tendecja do budowania niewysokich domów skutkuje tym iż kominy nie osiągają optymalnych wysokości, która z praktycznego punktu widzenia powinna wynosić ok 5m. Drugi istotny czynnik to odpowiedni przekrój przewodu kominowego - murowany z cegły powinien mieć wymiary co najmniej 14 × 14 cm, a ceramiczny bądź stalowy średnicę 15 cm. Ponadto przekrój ten powinien być jednakowy na całej jego długości, gdyż wszelkie zwężenia, a także zbyt duże odchylenia od pionu powodują zakłócenia ciągu. Następny problem związany z kominem, to jakość jego wykonania. Im bardziej chropowata jest powierzchnia wewnętrzna komina (np. nierówno ułożone cegły, krzywizny) tym większe ryzyko że ciąg będzie się pogarszał. Dzieje się tak ponieważ na takich przeszkodach sadza odkłada się bardziej intensywnie, stopniowo zmniejszając przekrój komina - a tym samym jego przepustowość. Przy braku wyżej wymienionych wad konstrukcyjnych regularne czyszczenie przywraca pierwotną sprawność komina, jednak gdy od początku został on niewłaściwie zaprojektowany lub źle wykonany to pozostaje już tylko jego przebudowa. Aczkolwiek istnieje tutaj pewna alternatywa w postaci instalacji sztucznie wymuszającej naturalny ciąg termograwitacyjny. Są to dostępne na rynku elektromechaniczne wyciągi spalin, które zapewniają odpowiedni przepłw niezależnie od wysokości i przekroju komina, czy też od warunków atmosferycznych.

  • Okresowe przyczyny słabego ciągu.

Siła naturalnego ciągu kominowego zmienia się w ciągu roku, największa jest ona w zimie. Natomiast wiosną i jesienią, kiedy różnice temperatury w domu i na zewnątrz nie są zbyt duże, a do tego jest wilgotno - naturalny ciąg w przewodzie dymowym ma mniejszą siłę. Okresowe zaburzenia ciągu kominowego są także konsekwencją lokalnych warunków atmosferycznych, od których zależy przepływ powietrza wokół budynku. Szczególnie uciążliwe a także niebezpieczne są tutaj tak zwane wiatry opadające, które mogą powodować cofnięcie się spalin do wnetrza budynku. Zjawisko to znane jako ciąg wsteczny, następuje to w wyniku zawirowań wiatru prowadzących do powstawania stref nadciśnienia w okolicach komina. Ponadto wiatr może też powodować uporczywe zawiewanie do przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Otwarty wylot komina (bez nasady kominowej) jest wobec takich zjawisk bezbronny, dlatego też warto zamontować specjalną samonastawną nasadę, na przykład systemu "Rotowent". Urządzenie to ustawia się w kierunku wiejącego wiatru, a nasada osłania wylot przewodu dymowego oraz wytwarza podciśnienie, co dodatkowo wzmacnia ciąg. Ponieważ spaliny z kominka są gorące, taka nasada musi być wykonana ze stali żaroodpornej.