Drewno jest u nas powszechnie dostępnym paliwem odnawialnym, uznanym za bardzo ekologiczne - gdyż podczas jego spalania do atmosfery nie jest emitowany dwutlenek węgla oraz związki siarki. Ponadto powstaje wtedy mało sadzy, co upraszcza instalację i ułatwia jej czyszczenie. Istotny jest także fakt że drewno dostępne jest w kraju, więc nie ma  potrzeby jego importowania. Z tego powodu jego cena nie jest tak bardzo wrażliwa na zmiany gospodarcze i polityczne na świecie, czego niestety powiedzieć nie można o innych surowcach energetycznych. Warto też tutaj wspomnieć że drewno nie jest obciążone podatkami, w odróżnieniu od innych paliw. Kolejna zaleta tego paliwa polega na tym że nie występują straty związane jego z przechowywaniem, jeśli drewno jest składowane zgodnie z obowiązującymi wymogami.

las

Drewno używane do palenia w zwykłych piecach nie posiada aż takich wymagań jak opał do kominka. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się również gatunki iglaste, drewno może być też bardziej rozdrobnione, na przykład do postaci zrębków lub wiórów, a czasem posiada zgniliznę i jest zasiedlone przez owady. W tradycyjnym piecu można spalić prawie wszystko, czyli również korę, trociny, wióry, karton, a także cały szereg innych materiałów drewnopochodnych. Niestety kominek ma znacznie większe wymagania, a wybór odpowiedniego gatunku drewna jest bardzo ważnym czynnikiem. Dlatego też drewno kominkowe to starannie wyselekcjonowany opał z wybranych gatunków drzew liściastych, w postaci szczap oraz klocków.

Poszczególne gatunki drewna różnią się od siebie budową i składem, dzięki czemu mają one różną gęstość, zapach dymu oraz właściwości spalania. Drzewa iglaste takie jak świerk, modrzew, sosna (zdjęcie obok)  czy też jodła dają drewno - które w przeliczeniu na masę ma wyższą kaloryczność poprzez obecność żywic, ale niestety wymaga o wiele częstszego dokładania. Polana z drewna iglastego są znacznie lżejsze od innych, twardszych gatunków, bardzo szybko się spalają oraz mocno gazują - przybrudzając przy tym szyby wkładów kominkowych. Ich zaletą jest wysoki płomień, któremu towarzyszą efektowne trzaski. Jednakże w dużym obrocie opał pochodzący z drzew iglastych sprzedaje się raczej rzadko, i odgrywa on jedynie lokalne znaczenie.

sosna
buk

Za najlepsze gatunki drzew z któych pozyskujemy opał uznaje się buk (zdjęcie obok) , dąb, grab, jesion oraz akację. Polana z takiego drewna palą się bardzo równomiernie i długo. Te gatunki zwykle sprzedawane są u nas osobno, choć niekiedy może się zdarzyć że są wymieszane ze sobą. Jednak zawsze taka mieszanka zachowuje miano drewna twardego oraz uzyskuje najwyższe ceny. Niestety każde twarde drewno potrzebuje do wyschnięcia bardzo dużo czasu, właśnie z powodu jego gęstej budowy, która utrudnia wydostawanie się wody. Dlatego też na użytek bieżący warto kupować jedynie twarde i dobrze wysuszone drewno. Natomiast drewno wilgotne kupujemy aby poddać go sezonowaniu, już z przeznaczeniem na późniejszy okres wykorzystania takiej partii opału.

Zdecydowanie niżej oceniane są inne popularne, miękie gatunki drewna opałowego, pochodzące z takich drzew jak brzoza (zdjęcie obok) , olcha czy choćby klon. Wśród nich brzoza stoi nieco wyżej ze względu na przyjemny aromat oraz na łatwość palenia się nawet przy dość dużej zawartości wilgoci. Oczywiście musimy się wtedy liczyć z faktem że takie wyżej wymienione gatunki drewna posiadają niższą wartość kaloryczną. Zdarza się również że tego rodzaju miękkie drewno jest sprzedawane w postaci tak zwanych "miksów", miesza się je z drewnem twardym w proporcjach 1:4 , 1:3 , 1;2. Cena takich mieszanek z dwóch rodzajów drewna jest niższa od ceny drewna jednorodnego, i powinna być ona proporcjonalna do udziału każdego z tych gatunków.

brzoza